Strona wygasła! pl.mfirma.eu

Twoja strona nadal znajduje się na serwerze pl.mfirma.eu, ale nie jest widoczna w Internecie dla innych użytkowników. Aby móc w pełni korzystać ze wszystkich funkcji naszego serwisu skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta.

Ok

O "WENIE" TO I OWO


To tylko część Wenian
To tylko część Wenian

Od powstania Klubu Młodych Twórców Wena upłynęło już osiemnaście lat – a mamy 2013 rok. Młodzi, wrażliwi ludzie z bogatą wyobraźnią, nadal się spotykają w Miejskiej Bibliotece Publicznej, gdzie schronienia użycza im pani Teresa Hruby - kierowniczka Biblioteki. Członkowie Klubu wciąż uczestniczą w ogólnopolskich konkursach poetyckich i zajmują niejednokrotnie czołowe miejsca. Niektórzy założyli już rodziny i borykają się z codziennością, inni wyjechali na studia, ale przychodzą nowi i wciąż, jak mawiała założycielka Weny, Karolina Turkiewicz-Suchanowska, „rozpiętość wieku w „Wenie" waha się od lat dziesięciu do stu”.

          Działania Weny są bardzo różnorodne. Podstawą są cotygodniowe, otwarte spotkania klubowe połączone z warsztatami literackimi. Kilka razy w roku są organizowane imprezy literackie, w czasie których młodzi namysłowscy twórcy prezentują publiczności swoje osiągnięcia i artystyczny dorobek - zazwyczaj są to Poetyckie Walentynki, Majowe Spotkania z Poezją, Poetyckie Zaduszki, Poetyckie Andrzejki, a także imprezy promujące nowe tomiki – a od ośmiu lat staramy się publikować przynajmniej 2 tomiki w ciągu roku. Niezależnie od publikacji książkowych wychodzi poetycki nieregularnik, Niezależne Czasopismo Literackie „Gravers", które, oprócz promocji twórców, służy także informowaniu o bieżących wydarzeniach kulturowych (głównie literackich) Ziemi Namysłowskiej.

Od pięciu lat pod egidą Biblioteki Publicznej - i przy współpracy Weny - organizowany jest Ogólnopolski Konkurs Literacki „O różę Karoliny", dedykowany Karolinie Turkiewicz-Suchanowskiej. Cztery edycje zgromadziły bez mała 1000 utworów, stojących na bardzo wysokim poziomie artystycznym.

          Przy tym wszystkim współpracujemy z innymi regionalnymi ośrodkami życia kulturowego, a najbardziej ożywione kontakty utrzymujemy z Wołczynem i Głogówkiem, choć na naszej liście przyjaciół znajduje się wiele innych miejscowości.

- Bez wątpienia na artystycznej mapie Ziemi Namysłowskiej – powiada Wenianin Tomasz Piasecki - Klub Młodych Twórców Wena jest punktem charakterystycznym, rozpoznawanym przez społeczność i niemożliwym do przeoczenia.

          I z tym stwierdzeniem należy się zgodzić bez cienia wątpliwości.

Kazimierz Jakubowski

Opiekun Weny

WENIANIE I ICH PRZYJACIOŁY
[pobierz] 0.1 MB MOJE MOTTO

Zdarzyło się kiedyś, że przytłoczony smętnymi realiami zwątpiłem w poezję i stwierdziłem publicznie, że wiersze nie są „produktami pierwszej potrzeby”. Reakcja moich czytelników była natychmiastowa. Z uporem przekonywano mnie, że jestem w straszliwym błędzie… Na dodatek na klubowe spotkanie Weny przyszły nowe klubowiczki – utalentowane, bardzo młode i bardzo wierzące w moc poezji. Jak widać, myliłem się srodze, do czego się przyznaję z radością.

 

Wiersze dają życie, leczą rany, koją ból, przynoszą radość, dają siły i wiarę w sens działania – każdemu (w mniejszym czy większym stopniu) są niezbędne do życia, jak woda.   

Kaj

GRAFIKI ANDRZELIKI (JAZŁOWIECKIEJ!)
[pobierz] 0.1 MB poetyckie_zaglebie

POETYCKIE ZAGŁĘBIE?

[pobierz] 0.1 MB wspomnienia_jerryego

WSPOMNIENIA JERRY'EGO. BYŁEGO WENIANINA