KOLEJNA NAGRODA ZA HAIKU WIESŁAWA KARLIŃSKIEGO

 

Druga edycja European Quarterly Kukai (lato 2013) obwieściła listę osób nagrodzonych w konkursie „na haiku”. Tym razem wzięło w nim udział aż 162 autorów z 39 krajów (z 6 kontynentów). Wygrał Andrea Cecon z Włoch, drugie miejsce zajęła Rosa Clement z Brazylii, a trzecie Namysłowianin Wiesław Karliński (30 pkt), John McManus z Anglii i Roberta Beary z USA. Oprócz Wiesława swoje haiku nadesłali: Zbigniew Mysłowiecki (9 pkt), Irena Szewczyk (6 pkt), Agata Rak (5 pkt), Andrzej Dembończyk (1 pkt) i Teresa Grzywacz.

Celem konkursu jest rozwijanie bliższych więzi w całej europejskiej wspólnocie twórców haiku. W ciągu roku będą cztery takie konkursy - po jednym dla każdej pory roku. Konkurs prowadzony jest we współpracy z Domem Wydawniczym „Pakt” z Poznania. Pierwsza, wiosenna edycja konkursu haiku „European Quarterly Kukai” odbyła się z inicjatywy polskich haijinów, Roberta Kani i Krzysztofa Kokota, przy współudziale Wydawnictwa Kontekst.

 

Oto angielska, konkursowa wersja haiku Wiesława:

short siberian summer --             
a haste of plants and bees --       
time is honey    

              

Przełożyłem haiku na język polski i moim zdaniem nadal prezentuje się interesująco i pięknie, co odnotowuję ze szczególną satysfakcją, bowiem Wiesław Karliński od kilku lat jest sympatykiem KMT Wena i członkiem „grupy wsparcia” tego Klubu.

 

krótkie syberyjskie lato -           

pośpiech roślin i pszczół - -

wszak czas to miód       

 

Kazimierz Jakubowski