LESŁAW JAN URBANEK - Urodził się 27.07.1953 r. w miejscowości Korczyna k. Krosna na Podkarpaciu. Członek Związku Literatów Polskich, Julińskiego Bractwa Literackiego oraz Klubu Literackiego Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Debiut prasowy w 1975 r., książkowy w 1998 r. Laureat kilku konkursów poetyckich. W 2002 r. założył w Wołczynie nieregularne alternatywne pismo literackie „Ulotna Przestrzeń” i jest jego redaktorem naczelnym Wyróżniony przez Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polskiej odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” (2002), honorowe wyróżnienie Marszałka Województwa Opolskiego dla animatorów i twórców kultury (2003), Zasłużony dla miasta i gminy Wołczyn (2004), laureat „Wołczyńskiego Isandra” w dziedzinie promocji miasta i gminy (2005). W 2000 r. zainicjował w Wołczynie organizację Parafialnego Konkursu Poetyckiego dla dzieci i młodzieży (obecnie VI edycja), obejmującego najpierw swym zasięgiem powiaty: kluczborski, namysłowski i oleski. a następnie województwo opolskie. Zasiadał w komisjach kilku konkursów poetyckich (Wołczyn, Namysłów, Żelazna k. Opola) oraz w jury Przeglądu Zespołów Jasełkowych przy Wołczyńskim Ośrodku Kultury (kilkakrotnie), i w Kapitule „Wołczyńskiego Isandra” (kilkakrotnie). Wydał 6 tomików poetyckich: „Kto wie” (Stalowa Wola 1998), Odpryski cienia (Stalowa Wola 1999), „Czerwona plamka krwi w szczelinie wszechświata” – wydanie polsko-włoskie (Stalowa Wola 1999) – Nagroda Prezydenta Miasta Rzeszowa w dziedzinie Literatury za 1999 r., „Pejzaż w cierniach” (Rzeszów 2000) – Honorowa Nagroda Literacka rzeszowskiego oddziału ZLP „Złote Pióro ‘2000”, „Ironiczny uśmiech ciszy” (Kluczbork 2002), „Oszołomienie” (Kluczbork 2003) oraz dwa almanachy wierszy dzieci i młodzieży z Wołczyna: „ Słoneczne pudełko” (Kluczbork 2002), „ Zielony ogień księżyca” (Kluczbork 2005) a także almanach poetów ziemi kluczborskiej  „Zaplątani w pędzie cyfr” (Kluczbork 2003).

 

 Wielce Szanowny Panie Kazimierzu, podziwiam szczerze! Po odejściu śp. Karoliny Turkiewicz-Suchanowskiej objął Pan przewodnictwo  Klubu Młodych Twórców „Wena” i doprowadził szczęśliwie klubowiczów do 15 lat istnienia. To naprawdę kawał czasu i zasługuje na szacunek oraz podziw dla wytrwałości.  Znam Pana liczne obowiązki, ale także kłopoty i doświadczenia życiowe. Wiem, że nie wszystko przychodzi Panu łatwo, a bycie społecznikiem nie jest sielankowe. Jeśli jednak kogoś dotknie bakcyl jakiejś pasji, potrafi niemożliwe przemienić w możliwe. Tak właśnie jest w Pana przypadku.

Doceniam również osiągnięcia „Wenowiczów”, ciągły ich rozwój i doskonalenie warsztatu twórczego. Oby tak dalej do następnych jubileuszów. Gratuluję Wam więc tej „piętnastolatki” i życzę dalszego trwania na literackiej mapie Ziemi Namysłowskiej, jako też polskiej, wielu dalszych natchnień, satysfakcji z osiągnięć, sukcesów, niezbędnego zdrówka oraz pozyskiwania nowego „narybku”.

Lesław J. Urbanek”